Достапни линкови

Оставка на министерот за внатрешни работи на Грузија


Бачо Ахалаја
Министерот за внатрешни работи на Грузија Бачо Ахалаја поднесе оставка по скандалот предизвикан од објавеното видео на кое затвореник е малтретиран од затворски чувари. Тој изјави дека чувствува "морална и политичка одговорност" за неуспехот да се искорени тортурата од затворите во Грузија.
Заменик министерката Ека Скуладзе е назначена за вршител на должноста министер, додека Народниот правобранител е назначен да го замени министерот задолжен за затворите, кој поднесе оставка во средата.
На 1 октомври во Грузија ќе бидат одржани парламентарни избори, на кои владејачката партија на претседателот на државата Михаил Саакашвили ќе се соочи со опозицискиот блок предводен од милијардерот Бидзина Иванишвили.
XS
SM
MD
LG