Достапни линкови

Либија- комеморација за американскиот амбасадор


Вилијам Барнс во посета на Триполи.
Заменикот американски државен секретар Вилијам Барнс денеска е во посета на Триполи, каде треба да се сретне со либиските власти и да присуствува на комеморацијата за американскиот амбасадор и на службениците на амбасадата на САД.
Амбасадорот Крис Стивен и тројца службеници во амбасадата загинаа при нападот во Бенгази на 11 септември. Демонстранти незадоволни од објавувањето на еден анти-исламски филм ја нападаа амбасадата. И либиските и американските власти не ја отфрлаат можноста нападот да бил планиран и во него да е вмешана Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG