Достапни линкови

Во Kарабино Балкарија убиени седум милитанти


Најмалку седум милитанти, меѓи кои и две жени се убиени денеска во руската република Kарабино Балкарија, соопштуваат тамошните власти. Според официјалните лица, лидерот на исламските бунтовници Шамил Улбашев е меѓу загинатите.
Во насилство меѓу исламските милитанти и безбедносните сили во рускиот севернокавкаски регион, секоја година гинат по десетици луѓе. Најпроблематичните републики во регионот се Кабардино Балкарија, Дагестан, Чеченија и Ингушетија.
XS
SM
MD
LG