Достапни линкови

Прв процес во Чешка против осомничени исламски екстремисти


Во судот во Прага денеска почнува прв процес против осомничени за исламски екстремизам и тероризам во Чешка. Тројца руски државјани од кавказскиот регион и еден државјанин на Молдавија се обвинети за соработка со радикални исламистички организации и за фалсификување документи. Во врска со овој случај им се суди и на уште еден дагестанец и двајца бугари, но само за фалсификување лични документи.
XS
SM
MD
LG