Достапни линкови

Српски воен суд осуди 11 Албанци


Илустрација, Суд во Србија
Српскиот воен суд осуди 11 етнички Албанци на 5 до 15 години казна затвор за мачење до смрт на најмалку 80 луѓе, од кои 32 се уште се водат како исчезнати во војната во Косово. Групата беше осомничена дека нелегално задржувала и мачела најмалку 153 луѓе кои преживеале. Злосторставата биле извршувани во 1999 година за време на конфликтот во Гњилане, Косово.
XS
SM
MD
LG