Достапни линкови

Во Сирија продолжуваат жестоки борби


Алепо.
Извештаите од Сирија велат дека и денеска продолжуваат жестоките борби во Дамаск и во северниот град Алепо. Дописникот на Би Би Си од Дамаск јавува дека владините сили ги бомбардираат јужните населби на главниот град. Активистите за човекови права велат дека владините трупи напредуваат кон јужното предградие Хаџар ел Асвад.
Амнести интернешенел денеска соопшти дека владата со нејзините артилериски напади од воздух „убива, осакатува и тероризира“ цивили во провинциите Идлиб и Хама. Според нив во тие две провинции имаа потенцијал за воени злосторства, но дека тие се запоставени бидејќи вниманието на светот е фокусирана на Дамаск и на Алепо.
XS
SM
MD
LG