Достапни линкови

Повторно одложено судењето на полицаeцот Трифуновски


Убиството се случи на 28 февруари 2012 во Гостивар.
Судскиот процес против полицаецот Јаќим Трифуноски кој е обвинет за двојно убиство на двајца гостиварци е одоложен по втор пат.

Новиот претрес е закажан за 18 октомври.

Обвинетиот не беше спроведен во судницата. Во образложение за отуствотото од Управата на затворот Прилеп, каде Трифуноски се наоѓа во притвор, се наведува дека неговото спроведување не било безбедно.

Според обвинението Јаќим Трифуноски по физичката пресметка, од службен пиштол ги застрелал соседите Бесник Шехапи и Имран Мехмеди. Против него е покренато обвиниене за убиство со умисла, за кое е предвидена минимална казна од десет години, а максималната е доживотен затвор.
XS
SM
MD
LG