Достапни линкови

Морси- односите меѓу Египет и Иран се загрозени


Египетскиот претседател Мохамед Морси и инистерот за надоврешни работи на Иран Али Ахбар Салехи.
Египетскиот претседател Мохамед Морси денеска на министерот за надоврешни работи на Иран, му порачал дека односите меѓу двете земји се загрозени поради подршката што Техеран му ја пружа на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Морси на иранскиот министер Али Ахбар Салехи му рекол дека тој како претседател не може да игнорира тоа што Дамаск користи остра реторика и насилство против луѓето.

Египет и Иран со децении немаа добри дипломатски односи, но по изборот на Морси дојде до нивно „зближување“.
XS
SM
MD
LG