Достапни линкови

Панета повика на смирување на тензиите меѓу Кина и Јапонија


Американскиот секретар за одбрана Леон Панета денеска во Пекинг повика на смирување на тензиите меѓу Кина и Јапонија околу спорните острови.
Посетата на Панета се совпаѓа со годишницата на „Мукден инцидентот“ кој во 1931 беше искористен како повод за Јапонскиот напад врз Манџурија.
Протести против Јапонија денеска имаше во 100 градови на Кина.
Спорните острови Јапонија ги нарекува Сенкаку, а Кина ги именува како Диаоџу.
XS
SM
MD
LG