Достапни линкови

Нападот во Кабул е одмазда за филмот за пророкот Мухамед


Авганистанските милитанти на Хезби и Ислами ја прездоа одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад во близина на меѓународниот аеродром во Кабул во кој загинаа 12 луѓе меѓу кои, и најмалку 7 странци.
Групата соопшти дека станува збор за одмазда за филмот за кој се смета дека е навреда на исламот и за кој имаше протести во повеке муслимански земји. Авганистанската полиција соопшти дека бомбашот удрил во мини-комбе во кое биле странски работници во авијацијата.
XS
SM
MD
LG