Достапни линкови

Кабул загрижен за воздушните напади на НАТО


Влада на Авганистан денеска го осуди НАТО за воздушниот напад во кој загинаа осум авганистански жени, а беа повредени 10 други. Во соопштението издадено од кабинетот на претседателот Хамид Карзаи се вели дека вчерашниот напад е „неоправдан“ и со него се повредува меморандумот за разбирање меѓу Кабул и Вашингтон.
Во соопштението се наведува дека жените кои се убиени собирале дрва за огрев за време на нападот. Од ИСАФ најавија дека ќе испратат тим да го испита инцидентот.
XS
SM
MD
LG