Достапни линкови

"Сојуз" безбедно слета во Казахстан


Казахстан, 17.09.2012
Руската капсула Сојуз, со тројца членови на екипажот, двајца американци и еден русин, безбедно слета во централен Казахстан, по 123 дена поминати во Меѓународната вселенска станица. Сојуз моментално е единственото летало со кое може да се стигне до Меѓународната вселенска станица, откако лани беше завршена мисијата на американските спејс шатли.
XS
SM
MD
LG