Достапни линкови

Масовни воени вежби во Персискиот Залив


Во водите на Персискиот Залив се одржуваат поморски воени вежби на кои учествуваат 30-тина земји, меѓу кои и Соединетите Држави. Ова се досега најголеми поморски вежби на Блискиот Исток и доаѓаат во време кога се зголемуваат тензиите во врска со иранската нуклеарна програма. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера оцени дека Иран за 6 до 7 месеци ќе може да произведе нуклеаро оружје .
XS
SM
MD
LG