Достапни линкови

Папата во Либан апелираше за толеранција и верска слобода


Папата Бенедикт Шеснаесетти за време на неговата тридневна посета на Либан.
Папата Бенедикт Шеснаесетти за време на неговата тридневна посета на Либан, ги повика верниците од Блискиот Исток да извршат притисок за мир и помирување меѓу христијаните и муслиманите. Полицијата постави блокади на патиштата и патролираат низ улиците во центарот на Бејрут, за да може папата да одржи миса.
Бенедикт Шеснаесетти апелираше за толеранција и верска слобода.
Посетата на папата доаѓа во време на ескалацијата на секташкото насилството во регионот, што е поттикнато од страна на 18-месечниот крвав конфликт во Сирија.
XS
SM
MD
LG