Достапни линкови

Опозициски протести во Русија


Подржувачите на руската опозиција го започнаа “Милионскиот Марш” во Москва со барања за општествени и политички реформи. Протестот се одвива во услови на засилено полициско присуство. Околу 7.000 униформирани и полицајци во цивилна облека се распоредени низ центарот на рускиот главен град и покрај главните улици низ кои ќе се движат демонстрантите. Насобраните бараат крај на политичка репресија, предвремени претседателски и парламентатни избори како и зголемување на владината подршка за работниците и семејствата со ниски примања.
XS
SM
MD
LG