Достапни линкови

Затворен па отворен воздушниот простор над Бенгази


Бенгази
Либија повторно го отвори воздушниот простор над градот Бенгази кој беше привремено затворен поради безбедносни причини. Владин претставник изјави дека сите летови од и за Бенгази беа прекинати поради престрелки во близина на аеродромот. Во Бенгази при протестите против филмот за протокот Мухамед, беше убиен американскиот амбасадор во Либија. Вашингтон смета дека атентатот бил планиран од милитантите, а Соединетите Држави испратија тим маринци во Либија како и два воени брода кон либијскиот брег.
XS
SM
MD
LG