Достапни линкови

Јапонија се откажува од нуклеарната енергија


Јапонската влада и формално предложи прекин на користењето на нуклеарната енергија до 2030-та година. Тоа претставува голем енергетски пресврт во Јапонија, која досега користеше една третина од потребите од нуклеарни централи. Јапонија почна да ја преиспитува енергетската политика по катастрофата во нуклеарната централа Фукушима, предизвикана од земјотресот и цунамито.
XS
SM
MD
LG