Достапни линкови

ММФ: На Грција може да и се пролонгира рокот за буџетските реформи


U.S. -- The logo of the International Monetary Fund (IMF) at the organization's headquarters in Washington, DC, 16May2011
Меѓународниот монетарен фонд смета дека има добри аргументи за да и даде на Грција дополнителен рок за балансирање на државните финансии, изјави портпаролот на ММФ, Џери Рајс.
Тој наведе дека може да се продолжи рокот за исполнување на програмата за буџетски корекции по 2014 година.
Грчкиот премиер Андонис Самарас бара да добие пролонгирање од две години и наместо во 2014 година реформите да бидат спроведени до 2016 година.
XS
SM
MD
LG