Достапни линкови

Ако САД го нападне Иран, ризикува поголема војна


Ирански демонстранти палат американско знаме.
Евентуален напад на Иран од страна на американските воени сили, носи ризик да се предизвика војна на Блискиот Исток, се наведува во извештајот на поранешни американски владини службеници, експерти за национална безбедност и пензионирани воени офицери.

Во извештајот се вели дека американските напади ќе ја потресат политичката контрола на иранскиот режим. Но, се наведува дека Иранците веројатно ќе успеат да се одмаздат. Во извештајот се вели дека нападот може да го одложи развојот на атомско оружје од страна на Техеран за период до четири години.
XS
SM
MD
LG