Достапни линкови

ЕП загрижен за злоупотреба на судството во Русија


Европскиот парламент денеска усвои резолуција со која се осудува Русија за злоупотреба на судството за политички цели. Во резолуцијата се изразува „длабока разочараност од пресудата и непропорционалната казна“ против трите членки на панк групата Пуси рајот. Освен за случајот со Пуси рајот, во резолуцијата се изразува загриженост и за заплашувањата на неистомислениците и за прогонот на активисти на опозицијата.
XS
SM
MD
LG