Достапни линкови

Во Москва почна судењето за случајот Магнитски


Рускиот суд денеска започна судски процес против единствениот обвинет за смртта за рускиот адвокат Сергеј Магнитски, кој почина во затвор. Обвинетиот Дмитриј Кратов е поранеш заменик-управник на московскиот притворен центар Бутјурка. Тој е обвинет за небрежност која довела до смрт на Магнитски во ноември 2009 година. Властите велат дека 37-годишниот Магнитски починал од срцев удар додека чекал судење за обвиненијата за затајување данок. Но, неговите колеги и роднини велат дека тој починал откако бил тепан и малтретиран во притвор. Магнитски беше адвокат на групацијата Ермитаж капитал менаџмент од Лондон. Откако тој сведочеше против руски официјални лица, тие против него поднесоа обвинувија за проневера на пари.
XS
SM
MD
LG