Достапни линкови

Се шират протестите во муслиманскиот свет


Египет
Демонстранти денеска ја нападнале американската амбасада во Сана, Јемен. Се јавува дека протестите се шират низ муслиманските земји поради приватниот филм за пророкот Мухамед. Во Сана демонстрантите ја скршиле вратата и прозорците на Амбасадата и запалиле автомобили пред да бидат потиснати од полицијата.
Во Каиро, каде што трет ден траат демонстрациите, исто така, дошло до судири меѓу демонстрантите и полицијата. Истото се случува и во Тунис и Судан.
XS
SM
MD
LG