Достапни линкови

Новиот специјален претставник за Сирија во посета на Дамаск


Заедничкиот претставник на Обединетите нации и на Арапската лига во Сирија, Лакдар Брахими.
Заедничкиот претставник на Обединетите нации и на Арапската лига во Сирија, Лакдар Брахими, утре ќе отпатува во Дамаск. Тое ќе биде прва негова посета на Сирија откако ја презеде функцијата. Сириското Министерство за надворешни работи соопштува дека Брахими ќе се сретне со сирискиот министер за надворешни работи, но се соопштува дали Брахими ќе се сретне со сирискиот претседател Башар ал Асад. Брахими го замени поранешниот генерален секретар на ОН, Кофи Анан, кој се повлече од функцијата специјален пратеник за Сирија во август.
XS
SM
MD
LG