Достапни линкови

Најмалку 100 загинати во пожар во Карачи


Карачи - архива
Во пожар во фабрика за облека во најголемиот град во Пакистан, Карачи во текот на ноќта, загинаа најмалку 100 луѓе. Полицијата соопшти дека над 30 лица биле повредени.
Шефот на одделот за итни случаи во државната болница во Карачи, Тарик Камал Аруби, изјави дека многу од жртвите беа толку многу изгорени што било невозможно да се каже дали станува збор за а машки или женски лица.
Во фабриката биле вработени околу 450 луѓе.
XS
SM
MD
LG