Достапни линкови

Нападнат американскиот конзулат во Бенгази


Вооружени напаѓачи упаднале во конзулат на Соединетите американски држави во либијскиот град Бенгази и ја запалиле зградата, јавуваат медиумите. Во инцидентот загинал еден американски државјанин. Има информации за тешки судири меѓу безбедносните сили и напаѓачите пред зградата на конзулатот. Американски државни претставници потврдија дека имало инцидент. Нападот се случи по протестите пред американската амбасада во Египет, поради филм кој наводно бил навредливза пророкот Мухамед.
XS
SM
MD
LG