Достапни линкови

Почна судењето за нападот на аеродромот Домодедово


Еден од обвинетите дека е вмешан во нападот на Домодедово.
Во Москва денеска започна судењето на четворица мажи обвинети за вмешаност во самоубиствениот бомбашки напад на меѓународниот аеродром Домодедово, минатата година. Сите обвинети потекнуваат од проблематичниот руски кавказски регион. Тие се обвинети за тероризам, убиство и членување во милитантна група. Судот го отфрли барањето на обвинетите судењето да биде јавно и одлучи рочиштата да бидат зад затворени врати. Од Обвинителството тврдат дека зад самоубиствениот бомбашки напад во кој загинаа 37, а беа повредени 172 луѓе, стои групата организирана од чеченскиот милитант Доку Умаров.
XS
SM
MD
LG