Достапни линкови

Средба Путин - Николиќ во Сочи


Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Сочи ќе се состане со претседателот на Србија Томислав Николиќ. Според канцеларијата на ПУтин, двајцата претседатели ќе разговараат за приоритетните проекти од областа на енергетиката, вклучувајки ја и изградбата на Јужниот крак од гасоводот, кој од Црно Море, преку Бугарија, треба да води кон другите балкански земји. Русија е еден од главните трговски и инвестициски парнтери на Србија, а трговската размена меѓу двете земји лани бил над две милијарди долари.
XS
SM
MD
LG