Достапни линкови

САД загрижени за политичката криза во Ирак


Тарик ал-Хашеми
САД изразија загриженост за политичката криза во Ирак по осудувањето на смрттна казна на потпретседателот Тарик ал-Хашеми кој е во бегство. За Хашеми кој се наоѓа во Анкара пресудата е „политички мотивирана“, а судењето било фарса.
Тој исто така одби да се врати во Ирак се додека не му биде гарантирана сигурност и фер судење.
XS
SM
MD
LG