Достапни линкови

Хашеми ја отфрла казната како „политички мотивирана“


Тарик ал-Хашими
Ирачкиот потпретседател Тарик ал-Хашими кој е во бегство ја отфрли пресудата на судот според која тој е осуден на смртна казна со бесење. За Хашими пресудата е „политички мотивирана“. Тој од Анкара изјави дека судењето било фарса. Хашеми беше највисокиот сунитски политичар во Ирак. Од Ирак пребегна во Турција претходно оваа година, откако властите се обиде да го уапсат. Ирачкиот суд вчера го осуди на смртната казна за 150 бомбашки напади, убиства и други напади во периодот од 2005 до 2011. Пресудата против Хашими дојде во ист дена кога во серија напади во Ирак загинаа стотина луѓе.
XS
SM
MD
LG