Достапни линкови

Во југоисточна Турција убиени 26 курдски бунтовници


Двајца турски војници и над 20 курдски бунтовници се убиени во судири меѓу армијата и припадници на Курдската работничка партија (ПКК) во округот Хакќари во југоисточна Турција.
Армијата започна голема операција во реонот, која се уште трае. Бројот на досега убиени курдски бунтовници е најмалку 26 луѓе.
Операцијата е поддржана од воздух од воената авијација, објави турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк.
XS
SM
MD
LG