Достапни линкови

Курдски интелектуалци бараат назависност во Иран


Група на курдски интелектуалци објавија соопштение во кое повикуваат на референдум за курдска независност во Иран. Потписниците на изјавата, десетици курдски активисти, новинари и академици кои живеат во егзил, велат дека животот на Курдите во Иран стана „невозможен“, затоа што продолжува репресијата против нив. Изјавата доаѓа откако неколку курдски партии во Иран, неодамна потпиша договор за одржување на референдум за независност.
Иранските законодавци се противат на потегот, велејќи дека таков референдум може да доведе до распад на иранската држава. Курдската заедница во Иран брои меѓу 6 и 7 милиони луѓе, кои се жалат дека не уживаат еднаквост.
XS
SM
MD
LG