Достапни линкови

„Гаспром“ го намалува откупот на гас


Рускиот државен гигант „Гаспром“ денеска објави дека го суспендира купувањето на природен гас од „независни“ руски добавувачи. Во образложението на одлуката се наведува дека тоа било неопходно поради значителното намалување на потрошувачката на гас. „Гаспром“ не прецизира до кога ќе трае суспензијата со која, меѓу другото, се опфатени и „Лукоил“, „Новотек“ и „Сибњефтгас“.
XS
SM
MD
LG