Достапни линкови

Кина со намален економски пораст


Намалувањето на увозот во август, како што јавуваат новинските агенции, е уште еден знак за натамошното економско забавување на кинеската економија. Увозот е намален за над 2 ипол насто во однос на истиот месец ланни. Претходно во Пекинг беше објавено дека во август опаднало и индустриското производство на најниско ниво во изминативе три години. Статистичките податоци покажуваат и намалување на извозот на кинески производи.
XS
SM
MD
LG