Достапни линкови

Бил Гејтс и Кофи Анан кандидати за кинеската награда за мир


Основачот на Мајкрософт и филантроп Бил Гејтс и поранешниот генерален секретар на ОН, Кофи Анан, се меѓу номинираните за кинеската награда за мир, објавија денеска кинеските власти. Конфучиевата награда е алтернатива на Нобеловата награда за мир. Наградата минатата година отиде во рацета на рускиот претседател Владимир Путин за неговата улога во справувањето со сепаратизамот во Северен Кавказ.
XS
SM
MD
LG