Достапни линкови

Палестинците нема да запрат да бараат членство во ОН


Палестинскиот претседател Махмуд Абас.
Палестинскиот претседател Махмуд Абас соопшти дека овој месец пак ќе достават барање до Генералното собрание на ОН да станат членка на ОН и покрај притисокот да се откажат од таквиот чекор. Палестина минатиот септември побара од Советот за безбедност да ја прифати нивната петиција за полноправно членство, но не успеаа во својата намера откако САД, како постојана членка на Советот за безбедност, застана против петицијата. Абас изјави дека Палестинците нема да запрат да бараат членство во ОН.
XS
SM
MD
LG