Достапни линкови

Нов командант на КФОР


Ерхард Древс
Новиот командант на КФОР, германскиот генералмајор Фолкер Халбауер денеска во Приштина ќе ја преземе должноста од досегашниот командант Ерхард Древс. Холбауер е шестти германски командант на КФОР од стационирањето на таа мисија на Косово во 1999 година. Германската армија на Косово има над 820 војници, од вкупно 5 илјади и 600 и, по италијанскиот, е најголем контингент на КФОР.
XS
SM
MD
LG