Достапни линкови

Обама ја прифати номинацијата за втор мандат


Обама со сопругата Мишел на Националната конвенција на Демократската партија
Барак Обама формално ја прифати неговата номинација за втор мандат како претседател на САД, изјавувајќи пред гласачите дека изборите во ноември се "најјасниот избор во секое време на една генерација."
Во своето обраќање на националната конвенција на Демократската партија во Шарлот, Северна Каролина, Обама изјави дека патот што го нуди нема да биде брз и лесен. Претседателот кој се бори да ја намали стапката на невработеност од 8,3 проценти, рече дека "тоа ќе потрае повеќе од неколку години за да се решат предизвиците кои постојат со децении."
Претходно, потпретседателот Џо Бајден рече дека нивната мисија е да ја придвижат нацијата напред, од сомнеж и криза на ветување и просперитет.
Неодамнешните анкети покажуваат дека Обама има мала предност во однос на кандидатот на републиканците, Мит Ромни.
XS
SM
MD
LG