Достапни линкови

Барак: САД се подготвени да се соочат со Иран


Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак
Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак изјави дека САД се подготвени да се соочат со предизвик на секое ниво во врска со нуклеарната програма на Иран. Но, тој, исто така, рече дека "часовникот отчукува со различно темпо" за двете земји, укажувајќи дека несогласувањата остануваат во однос на временска рамка за каков било напад врз нуклеарните објекти на Иран.
Говорејќи по средбата со заменик-американскиот претседател на Здружениот генералштаб, адмирал Џејмс Винефелд, Барак додаде дека "Израел го држи своето суверено право да дејствува независно и САД го разбира тоа.
Израел предупреди дека нуклеарен Иран ќе претставува егзистенцијална закана и рече дека ќе ги преземе сите неопходни чекори за да се спречи тоа, вклучувајќи превентивен воен напад. Техеран го негира обвинувањата на Западот дека се обидува да произведе нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG