Достапни линкови

Јапонија ќе ја користи атомската енергија?


Компанијата Токио Елекстрик Паур
Шефот на компанијата Токио Електрик Пауер изјави дека во Јапонија треба да се користи атомската енергија исто како што се користат другите видови енергија. Наоми Хироше соопшти дека фирмата на чие чело е тој, не може да си дозволи вложувања во алтернативни видови енергија по земјотресот и цунамито на 11 март минатата година, по што беа забележани значителни оштетувања на централата Фукушима еден, предизвикувајќи топење на еден реактор и големо нуклеарно загадување на околината. Според него компанијата е оптоварена со огромни трошоци, како што се и оние за чистење на околината по нуклеарната криза.
Токио Електрик Паур во јули беше национализирана и доби јавна финансиска помош од 12, 8 милиони долари.
XS
SM
MD
LG