Достапни линкови

ЕП на 12 септември ќе ја разгледа политичката ситуација во Романија


Премиерот на Романија, Виктор Понта.
Европскиот парламемт на 12 септември ќе ја разгледа политичката ситуација во Романија, изјавија од опозициската Демократско-либерална партија во Романија.

Европската народна партија го побарала ова разгледување и барањето било прифатено на конференција на шефовите на парламентарни групи во ЕП.


Владата на Демократско-либерална партија во Романија беше сменета по изгласување недоверба во парламентот кон крајот на април оваа година, по што на власт дојде нова влада формирана од левоцентристичката Социјал-либерална унија.

Новиот кабинет, предводен од премиерот и лидер на Социјалдемократската партија Виктор Понта има сериозни несогласувања со шефот на државата Трајан Басеску.
Политичката борба меѓу Басеску и левоцетристилката Влада предизвика паника во ЕУ и САД.
XS
SM
MD
LG