Достапни линкови

Киргистан- претседателот формално го назначи новиот премиер


Новиот премиерЏантаро Сатјбалдиев.
Претседателот на Киргистан Алмазбек Aтамбаев денеска го потпиша декретот со кој и официјално го потврди Џантаро Сатјбалдиев за премиер на земјата. Во новиот владин кабинет остануваат голем дел од претходните министри. Вчера парламентот го прогласи Сатјбалдиев за нов премиер. Поранешната влада се распадна откако две од четирите партии што ја сочинуваа владеачката каолиција се повлекоа од неа. Тие бараа смена на тогашниот премиер Омурбек Бабанов. Партиите кој ја напуштија претходната коалиција, сега се пак дел од власта, а партијата на Бабанов е во опозиција.
XS
SM
MD
LG