Достапни линкови

Обама номиниран за кандидат на Демократите за претседател на САД


Поранешниот американски претседател Бил Клинтон се обрати на националната конвенција на Демократската партија во Шарлот, Северна Каролина, и го номинираше Барак Обама за кандидат на партијата за претседателските избори закажани за 6 ноември.
Противкандидат на Обама ќе биде Републиканецот Мит Ромни, а според анкетите, актуелниот претседател на САД има мала предност.
Поради лошата временска прогноза за денеска, организаторите на конвенцијата го сменија планот за тоа Обама да ја прифати номинацијата на отворен стадион, па денешното обраќање ќе биде одржано во многу помала сала.
XS
SM
MD
LG