Достапни линкови

САД бараат фер судење за првиот разузнавач на Гадафи


Абдула ал Сенуси
САД ја повикаа Либија да гарантира фер судење и третман за Абдула ал Сенуси, шефот на разузнавачките служби на поранешниот лидер Моамер Гадафи. Претставник на Стејт Департментот изјави дека Вашингтон исто така бара од Либија да ја продолжи соработката со Меѓународниот кривичен суд.
Повикот доаѓа откако Сенуси беше екстрадиран од Мавританија, поради обвинувањата за злосторства сторени за време на владеењето на Гадафи.
XS
SM
MD
LG