Достапни линкови

Пожар во индиска фабрика за пиротехника-40 загинати


Во пожар во фабрика за производство на пиротехнички средства на југот на Индија загинале најмалку 40 работници, а повредени се 60. Во објектот имало голема залиха производи пред големиот хиндуистички фестивал, до кој остануваат уште неколку недели.
Полицијата соопшти дека претходно на фабриката и била одземена дозволата за работа поради кршење на безбедносните прописи, но таа продолжила да работи. Засега не е позната причината за пожарот.
XS
SM
MD
LG