Достапни линкови

Сатјабалдиев е новиот премиер на Киргистан


Киргистанскиот парламентот денеска потврди дека Џанторо Сатјабалдиев е новиот премиер на Киргистан. За него гласаа 111 пратеници од 120 члениот парламент. Сатјабалдиев досега работеше како дел од администрацијата на претседателот на државата. Тој го замени Омурбек Бабанов кој беше принуден да ја напушти функцијата откако две од четирите партии ја напуштија владејачката коалиција минатиот месец.
XS
SM
MD
LG