Достапни линкови

Морси- „време за промени “ во Сирија


Египетскиот претседател Мухамед Морси.
Дојде време за промени во Сирија, изјави египетскиот претседател Мухамед Морси. Морси на отварањето на состанокот на Арапската лига, рече дека сирискиот претседател Башар ал Асад мора да учи од „поновата историја.“ Морси рече дека нема време за одлагање и дека Асад треба да се повлече пред да биде премногу доцна. Морси рече дека решавањето на конфликтот во Сирија е во надлежност на Арапите, и ги повика министрите да дејствуваат побрзо за да се крави крај на насилството таму. Сириските активисти велат дека повеќе од 26 илјади луѓе умреле од почетокто на востанието против режимот на Асад кое започна пред околу 18 месеци.
XS
SM
MD
LG