Достапни линкови

Расмусен во посета на Ерменија


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен
Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска ја почнува дводневната посета на Ерменија во момент кога ескалираат тензиите меѓу таа земја и соседниот Азербејџан. До тензиите дојде откако азербејџанскиот претседател Илхам Алиев го помилува азербејџанскиот војник кој во Унгарија беше осуден на доживотен затвор за убиство на ерменски офицер во 2004 година. Унгарија го испорачала осуденикот откако добила гаранции од Азербејџан дека нема да го ослободи. Двете земји веќе три децении се спорат околу Нагорно Карабах, територија во Азербејџан, под контрола на ерменците.
XS
SM
MD
LG