Достапни линкови

Кина- уапсени осомничени за напад на јапонскиот премиер


Полицијата во Пекинг соопшти дека привела двајца луѓе осомничени за нападот на автомобилот на амбасадорот на Јапонија во Кина. Осомничените мажи се на возраст од 23 и 25 години. Тие се осомничат дека на 27 август го нападнале автомобилот на јапонскиот амбасадор и ги искинаа знамињата на Јапонија прикачени на автомобилот. Инцидентот е дел од низата инциденти меѓу двете земји во последните месеци поттикнати од спрот за еден остров во Јужното Кинеско Море.
XS
SM
MD
LG