Достапни линкови

Ромпуј бара напредок во односите на Србија со Косово


Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј денеска изјави дека клучен услов за следниот чекор на Србија кон европскиот пат е видлив и одржлив напредок во односите со Косово и примена на сите постигнати договори.
Ван Ропмпуј ова го изјави по средбата со српскиот премиер Ивица Дачиќ во Брисел.
Дачиќ пак наведе дека Србија е подготвена да ги примени сите бриселски договори и да го продолжи дијалогот на високо ниво, но побара да не се поставуваат нови услови.
XS
SM
MD
LG