Достапни линкови

Потврдена казната за опозиционите активисти во Бахреин


Цивилниот суд во Бахреин ги потврди казните на воениот суд за 20 опозициони активисти обвинети за заговор против монархијата. Осум од овие активисти добија доживотна казна затвор.
Тие учествуваа во минатогодишното востание, на бранот на арапската пролет, против сунитската династија предводено од мнозинското шиитско население.
Оваа заливска земја е база на 5 тата американска флота.
XS
SM
MD
LG